088_splasene_flasky_.jpg

Nejnovější články

Petanic II zamířil do Nizozemska

Autor: P. Novotný  •  Vydáno: 31.10.2010 20:58  •  Přečteno: 4097x

SAIL Amsterdam 2010

Autor: Admin  •  Vydáno: 15.10.2010 17:44  •  Přečteno: 4122x

Nejčtenější články

Kde je Mattoni, tam to... plave

Autor: P. Novotný  •  Vydáno: 12.7.2010 6:00  •  Přečteno: 4725x

Na lodi vyrobené z pet lahví jsme sjeli Amsterdam

Autor: S. Svoboda  •  Vydáno: 2.9.2010 19:00  •  Přečteno: 4642x

Na scénu vyplouvá Petanic

Autor: P. Novotný  •  Vydáno: 12.7.2010 12:24  •  Přečteno: 4414x
TOPlist
Kategorie: Aktuality, Napsali o nás

Na lodi vyrobené z pet lahví jsme sjeli Amsterdam

Článek z deníku DNES 1. 9. 2010, Pardubický kraj
Text a foto: Milada Svobodová

Před několika dny jsme se projeli s plavidlem Petanic II po nejmohutnějším holandském vodním kanálu. Z Přelouče jsme vyrazili na amsterodamskou přehlídku lodí Sail 2010 s naší už třetí lodí vyrobenou z pet lahví.

Předtím jsme ji vyzkoušeli na Labi, podobně jako dvě předchozí lodě. Prvni plavidlo, které jsme se Standou vytvořili, byla kánoe, která vznikla spojením asi 500 lahví od minerální vody Mattoni. Při výrobě druhé lodi, pramice, nám pomohly děti ze Základní školy ve Chvaleticích, které ve školním roce shromáždily kotem tisícovky lahví jako náš základní stavební materiál.

Naši třetí loď jsme vyrobili ze dvou a půl tisícovky pet lahví. Je čtyři metry dlouhá a unese pět dospělých lidí. Je prakticky nepotopitelná. Manželovi jsem s její výrobou pomáhala já a jeho kamarád Petr Novotný. Nápad projet se po amsterodamských kanálech inspiroval Daniel Hagen, majitel cestovní kanceláře Duichmasters. Díky němu jsme plavbu po nich absolvovali už loni, ale tehdy na půjčené pětikajutové lodi. Petanic II jsme do Holandska dopravili na vozíku, na kterém známý vozí motocykly, naštěstí jsme během cesty žádné problémy neměli.

Nechyběly velké plachetnice z Polska či Ruska

Amsterodamská akce byla obrovská. Trvala několik dní a účastnilo se jí kolem 600 plavidel všeho druhu, třeba i velké plachetnice z Ruska či Polska. My jsme se plavili v rámci kategorie kuriózních lodí a byl to pro nás Čechy opravdu velký zážitek.

Kanály byly obložené spoustou lidí, kteří nám mávali a zvedali palce. Prý jich bylo celkem kolem dvou milionu. Sice jsme žádnou cenu nedostali, ale stálo to za to. Přehlídka Sail se koná jednou za pět let, už teď mám chuť se na ni vypravit. Samozřejmé s novou lodí, ale asi znovu vyrobenou z minerálek. O naší lodi vyprávějí i stránky www.petanic.cz.

Milada Svobodová
Přelouč

img

print Formát pro tisk